Miejsce parkingowe
w budynkach biurowych miejsca parkingowe znajdują się w większości w częściach podziemnych budynku. W mniejszej liczbie projektów biurowych istnieją wielopoziomowe parkingi nadziemne. W projektach zlokalizowanych dalej od centrów miast do dyspozycji najemców przeznacza się również naziemne miejsca parkingowe. Dodatkowo jako udogodnienie dla najemców, wynajmujący może przeznaczyć część miejsc parkingowych dla gości, taksówek lub kurierów.
Najem
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Normalne zużycie powierzchni
zużycie powierzchni wynikające z jej prawidłowego użytkowania.
Nośność stropów
W budynkach biurowych przeciętna nośność stropów wynosi około 350kg/mkw. Strop przy trzonach komunikacji pionowej jest dodatkowo wzmacniany, aby umożliwić umiejscowienie serwerowni. W takich miejscach nośność stropów wynosi najczęściej 500-600 kg/mkw.
Nowoczesna powierzchnia biurowa
powierzchnia zlokalizowana w budynkach biurowych lub w części budynków o funkcjach mieszanych, skwalifikowana jako powierzchnia klasy B, B+, A i A+ (patrz: klasyfikacja budynków biurowych).
NPV
Bieżąca wartość netto (ang. Net Present Value) określa bieżącą wartość przepływów pieniężnych z uwzględnieniem zmian wartości pieniądza w czasie.
Okablowanie elektryczne i telefoniczne
sieć kabli elektrycznych i telefonicznych na powierzchni najmu, których koszt w większości przypadków ponosi wynajmujący.
Okablowanie strukturalne
inaczej okablowanie komputerowe i światłowody. W budynkach biurowych wynajmujący zapewnia najemcy doprowadzenie na powierzchnię najmu wiązki kabli poprzez szachty techniczne. Rozprowadzenie kabli na powierzchni najmu nie znajduje się w większości przypadków w standardzie deweloperskim i ich instalacja jest przedmiotem negocjacji pomiędzy wynajmującym a najemcą.
Okres amortyzacji kredytu inwestycyjnego
okres, na który została rozłożona spłata pożyczonego kapitału. Okres amortyzacji jest często wielokrotnie dłuższy (np.: 25 lat) od okresu, na jaki został przyznany kredyt inwestycyjny (np.: 5 lat). Po upływie okresu na jaki został przyznany kredyt inwestycyjny następuje jego przedłużenie na kolejny okres (rolowanie kredytu) lub też spłata reszty niespłaconego kapitału (spłata balonowa).
Okres najmu
liczony w miesiącach lub latach okres, na jaki została zwarta umowa najmu na czas określony. Dla nowych budynków biurowych minimalnym okresem najmu jest 5 lat. W starszych budynkach dopuszcza się umowy niekrótsze niż 3 lata. Zgodnie z kodeksem cywilnym Umowy najmu pomiędzy przedsiębiorcami na czas określony mogą być zwierane na maksymalnie 30 lat, po tym okresie umowa staje się umową na czas nieokreślony.
Okres zwrotu
czas, w jakim inwestycja wypracowała zysk równy zainwestowanemu kapitałowi.
Operat szacunkowy
dokument przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego, który zawiera oszacowanie wartości nieruchomości.
Opłata planistyczna
jednorazowa opłata nakładana na podmiot zbywający nieruchomość w przypadku, gdy w wyniku uchwalenia lub zmiany planu miejscowego wartość nieruchomości wzrosła. Wysokość opłaty może wynieść maksymalnie 30% wzrostu wartości nieruchomości. Wysokość stawki jest ustalana w momencie uchwalania planu miejscowego. Gmina może żądać zapłaty renty planistyczne w ciągu 5 lat od daty zbycia.
Opłaty eksploatacyjne
Ryczałtowa opłata ponoszona przez każdego z najemców proporcjonalnie do zajmowanej przez niego powierzchni, służąca pokryciu wszystkich kosztów, jakie ponosi wynajmujący w związku z utrzymaniem i prawidłowym funkcjonowaniem budynku w tym jego części wspólnych. Na koniec roku następuje rozlicznie opłat i związana z nim dopłata lub też zwrot opłat.

Brakuje istotnego pojęcia?

Zauważyłeś, że w naszym słowniku brakuje istotnego, nowego lub specjalistycznego pojęcia? Wpisz je poniżej wraz z właściwą definicją i pomóż nam udoskonalać nasz słownik.

secure odśwież